توضیحات

گلاسگو (به انگلیسی: Glasgow) بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند و سومین شهر پرجمعیت در پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است.

این شهر در دوسوی رود کلاید توسعه یافته که از سمت غرب به اقیانوس اطلس شمالی می‌ریزد. در قرن ۱۹ میلادی شهر گلاسگو به عنوان «دومین شهر بزرگ امپراتوری بریتانیا» شناخته می‌شده است.

این شهر در سال ۱۹۹۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا و در سال ۱۹۹۹ به عنوان شهر برتر بریتانیا در معماری و طراحی برگزیده شده است .

گلاسگو پس از لندن بزرگ‌ترین مرکز خرید بریتانیا است و مارک مشهوری مانند ورساچه اولین فروشگاه اختصاصی خود را در این شهر تأسیس کرده است.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، گلاسگو میزبان بازیهای کشورهای همسود بریتانیا خواهد بود . گلاسگو به همراه دوبلین و پاریس سه شهر اروپایی هستند که در روز والنتاین لقب «شهر عشق» را به یدک می‌کشند، آنهم به این دلیل که بقایای والنتاین قدیس در کلیسایی در این شهر نگهداری می‌شود. از اهالی گلاسگو همواره به عنوان یکی از صمیمی‌ترین مردم بریتانیا یاد می‌شود

جاذبه های توریستی

مراکز خرید

شهر گلاسكو داراي مراكز خريد بسياري از جمله خيابان بوچنون، مرچنت سيتي، خيابان آرگايل ، خيابان سوشيهال، مركز خريد ايناك و ميدان پرنس مي باشد.

بسياري از فروشگاههاي زنجيره ايي معروف در گلاسكو شعبه دارند.

تاریخچه

شهر گلاسگو از قرون وسطی تا سده ۱۷ میلادی تغییرات بزرگی به خود دید؛ از یک روستای معمولی حول رود کلاید و کلیسای جامع تبدیل به دومین شهر بزرگ امپراتوری بریتانیا شد.

در سده ۱۵ میلادی، بنیان گذاری دانشگاه گلاسگو به رشد سریع شهر انجامید و باعث شد گلاسگو در دورهٔ موسوم به دوره روشنگری اسکاتلند نقش بزرگی ایفا کند.

درقرن ۱۶ و ۱۷ میلادی دوره‌ای که بسیاری از زمین‌های آمریکای شمالی (کانادا و ایالات متحده امروزی) به بریتانیا تعلق داشت، گلاسکو به پررونق‌ترین بندر تجارت با آمریکای شمالی تبدیل شد.

سرمایه داران بریتانیایی با کمک دانش فنی، کشتیرانی پیشرفته و نیروی کار رایگان برده‌های سیاه در آمریکای شمالی و جزایر کارائیب به کاشت محصولات کشاورزی در ابعادی دست زدند که پیش از آن در تاریخ سابقه نداشت.

این محصولات کشاورزی - از جمله توتون و تنباکو - در مقادیر کلان با کشتی به شهرهای غرب بریتانیا خصوصاً گلاسگو حمل می‌شد و از آنجا به سایر کشورهای اروپایی و آسیایی صادر می‌شد.

آب و هوا

با توجه به نزديكي شهر گلاسكو به اقيانوس آتلانتيك و جريان آبگرم خليج، هواي اين شهر نسبت به ساير مناطق اسكاتلند كمي گرمتر مي باشد.

زمستانهاي گلاسكو سرد و ابري با دماي متوسط 4 درجه (ژانويه) و تابستانهاي آن معتدل با دماي متوسط 19 درجه مي باشد.

در گلاسكو برف بصورت مقطعي مي بارد ليكن در برخي سالها دما حتي به 16- رسيده است.

مناسبترين ماهها براي سفر به گلاسكو (از لحاظ دماي هوا براي ايرانيان) در تابستان مي باشد.

فرودگاه

گلاسگو دارای ۲ فرودگاه بین‌المللی است: فرودگاه بین‌المللی گلاسگو - (کُد فرودگاه: GLA) در فاصله ۱۳ کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر واقع شده است.

از این فرودگاه پروازهای مستقیم به بسیاری از شهرهای مهم اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی، جزایر کارائیب، خاورمیانه و آسیا برقرار است.

این فرودگاه دارای سرویس‌های منظم اتوبوس و تاکسی برای رفت و آمد به گلاسگو و شهرهای اطراف است.

همچنین امکان کرایه اتومبیل در این فرودگاه وجود دارد. فرودگاه بین‌المللی گلاسگو پرستویک - (کُد فرودگاه: PIK) در فاصله ۵۱ کیلومتری جنوب غربی شهر گلاسگو در منطقه ایرشایر واقع شده است.

این فرودگاه عموماً میزبان شرکتهای هواپیمایی ارزان قیمت است که تمام اروپا را پوشش می‌دهند.

شرکت ایرلندی رایان ایر و شرکت لهستانی ویز ایر از جمله شرکتهایی هستند که شهر گلاسگو را از طریق فرودگاه پرستویک به اکثر نقاط اروپا متصل می‌کنند.

ین فرودگاه در مسیر سرویس راه‌آهن درون‌شهری و برون‌شهری گلاسگو قرار دارد، و در حال حاضر تنها فرودگاه دارای ایستگاه راه‌آهن دراسکاتلند است.

سفر از فرودگاه تا مرکز شهر گلاسگو با ترن حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.

علاوه بر این، سرویس‌های منظم اتوبوس و تاکسی و امکان کرایه اتومبیل در این فرودگاه وجود دارد.

اقتصاد

شهر گلاسگو از خاستگاه‌های انقلاب صنعتی در قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی است.

جیمز وات - مخترع موتور بخار، و جوزف بلک - کاشف دی اکسید کربن و معلم جیمز وات - هردو از مشاهیر این شهر هستند.

در دوره انقلاب صنعتی، گلاسگو به خاطر سابقه تجارت دریایی و دارا بودن دانشگاه تبدیل به بزرگ‌ترین مرکز ساخت ماشین‌های سنگین مانند کشتی و لوکوموتیو در جهان شد.

رونق تجارت و صنعت و رشد اقتصادی سریع منجر به رشد جمعیت و توسعه شهر شد به طوری که جمعیت گلاسگو در دوره حکومت ملکه ویکتوریا در سده ۱۹ میلادی از یک میلیون نفر فراتر رفت و این شهر را تبدیل به دومین شهر امپراتوری بریتانیا و چهارمین شهر بزرگ اروپا بعد از لندن، پاریس و برلین کرد.

خدمات شهری و عمومی گلاسگو در این دوره توسعه زیادی پیدا کرد به طوری که این شهر دارای قدیمی‌ترین متروی جهان بعد از بوداپست و لندن است. گلاسكو داراي بزرگترين اقتصاد در كشور اسكاتلند مي باشد و سومين از لحاظ متوسط سرانه درآمد در انگليس است.

بسياري از شركتهاي بزرگ توليدي در گلسكو دفتر داشته و با توجه به سابقه كشتي سازي شهر،‌ شركت BAE هنوز كشتي هاي خود را در اين شهر مي سازد.

رشد شهر گلاسكو مديون صنايع ارتباطي، توريستي، فروشگاهي،‌ بنگاهي مالي و خدمات بازرگاني و شركتهاي خدماتي مانند Call centerها مي باشد.

حمل و نقل

گلاسگو دارای شبکه راه‌آهن و اتوبوسرانی گسترده و منظم برای حمل و نقل درون شهری است.

راه‌آهن درون‌شهری و سیستم متروی شهر توسط موسسه دولتی حمل و نقل استرث کلاید (SPT) مدیریت می‌شود.

سیستم راه‌آهن زیرزمینی یا متروی گلاسگو که بصورت یک بیضی ساخته شده، هسته اصلی شهر را در شمال و جنوب رود کلاید پوشش می‌دهد.

در کشور بریتانیا شهر گلاسگو دارای گسترده‌ترین شبکه حمل و نقل راه‌آهن درون‌شهری بعد از لندن است.

چندین شرکت خصوصی شبکه حمل و نقل اتوبوسرانی را با نظارت شهرداری پوشش می‌دهند.

فرهنگ

تور های گلاسکو

چه هتلی، برترین مرجع مقایسه تورهای آژانس های مسافرتی.